Milleks ukulele?

Toon välja oma põhjused, miks võiks ukulelet mängida, mida arvad Sina?


Ukulele on suurepärane instrument muusikamaailma ja muusikateooriaga tutvumiseks. Kui sa tänaseni oled arvanud, et ei suuda ühtki pilli mängida, siis anna ukulelele võimalus.


Ta on pisike- see tähendab, et kodus saab ta sul olla laual ja iga kord kui tekib hetk (ootad, et vesi läheks keema või hüva märjuke jahtub) saad ta kätte võtta ja natuke tinistada. Miks mitte ka liiklusummikus aega parajaks teha.

Ta on suhteliselt odav. Vähemalt alustaja pillid (süües kasvab isu). Ma olen kindel, et pilli soetamine ei löö su eelarvesse meeletut auku.


Ukulele heli on rõõmus ja krapsakas. Sinu valik- rock, blues, klassikaline-, pop,- folkmuusika. Samas, kui vaid soovid võib ta heliseda kui harf.


Kui tahad heale inimesele toredat kingitust teha siis kingi talle ukulele- armastuse, rahu ja õnne pill.

ja viimaseks kuid sugugi mitte vähemtähtisaks - Inimesed kes mängivad ukulelet on õnnelikud ja sõbralikud. Jämmi koos oma sõpradega ja leia uusi sõpru jämmijate seast.


ELAGU!

 


Ukulele ajaloost

Esimesed ukuleled (cavaquinho) on arvatavasti valmistatud juba 1880. aastatel Madeira saarel Portugali puutööliste poolt. Migreerudes Hawaiile võtsid nad ukulele kaasa ning peagi oli Hawaii rahvas pisikese pilli võlust lummatud. Nad andsid talle nime Hüppav kirp. Hiljem hakati teda kutsuma Hawaii keeles uku (kingitus, preemia) lele (tulema, saabuma).

20.saj algul levis ukulele üle U.S.A ja sealt edasi juba üle maade ning merede laia maailma.

 


Ukulele ehitus

ukulele ehitus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Joonisele märkisin ka ukulele osade ingliskeelsed nimetused, et Sul oleks lihtsam internetis leiduvad infot haarata.

Pisut lähemalt

Pea külge kinnitatakse häälestusmehanismid. Tavaliselt on seal kirjas ka tootja brändi nimi

Häälestusmehanism võib koosneda kas ülekandega (pildil) või ülekandeta häälestuskruvidest. Esimene variant on pisut kasutajasõbralikum. Keeramine toimub suhtega (tavaliselt) 14:1 ehk ühe täispöörde saamiseks tuleb nuppu keerata 14 korda. See teeb häälestamise lihtsamaks kuna keelt saab pingutada väga sujuvalt. Ülekandeta häälestuskruvi on reeglina odavam ja ajab asja kenasti ära. Häälestamisel on natuke rohkem täpsust vaja, kuid tegelikult on ju kõik harjumise asi.

Kaela pikkusest sõltub kui mitu astmetraati sinna mahub kui laiad on nende vahed ja kui lai on pilli heliulatus. Kaela laiusest sõltub kui kaugel asetsevad keeled teineteisest, see aitab jälle leida enesele mugavamat pilli. Jämedamate sõrmedega inimene saab enesele valida laiema kaelaga ukulele ning sõrmed saavad kenasti, igaüks omale keelele, noote ning akorde võtta.

Ülemine sadul hoiab pilli keeled teineteisest õigete vahedega ning õigel kõrgusel astmetraatidest/sõrmlauast.

Sõrmlaud on osa pillist, mis hoiab paigal astmetraate ning millele märgitakse astmevahe märgistus.

Astmetraadid e. krihvid on metallist traadid sõrmlaual. Vajutades keelele läheb keel vastu astmetraati, mis lühendab keele vibreerimispikkust ning tulemuseks on kõrgem heli.

Astmevahe märgistus on kasutusel mugavuseks. Tavaliselt märgitakse 5, 7, 10 ja 12 astmevahe.

Kõlakasti peamine ülesanne on valjendada heli, mis tekib pilli keele sõrmitsemisel . Klassikaline kuju (pildidl) on enamlevinuim, kuid leiad hulgaliselt ka väga omapärase  kõlakasti kujuga pille (kolmnurksed, ümmargused ja ovaalsed).

Kõlaava ülesandeks on lasta kõlakastis tekkivad tugevdatud helivõnked välja helina.

Keeled on vajalikud helivõngete saavutamiseks.

Roop kinnitub ukulele kaane külge ning selle külge kinnitatakse keeled. Roop suunab ka helivõnked ukulele kõlakasti.

Alumine sadul asetseb roobil ning hoiab keeli vajalikus kõrguses sõrmlauast.

 


 

Ukulele häälestamine

 

Pilli häälestamine on väga oluline samm enne mängima hakkamist. Sa võid osata kõiki akorde, teada kõikide nootide asukohta kuid kui Su pill ei ole hääles, ei ole sellest eriti suurt kasu- soovitud tulemust ei tule.

Levinuim häälestus sopran, kontsert ja tenor ukuleledel on C häälestus (G C E A) või D hääestus ( A D F# B).

Teistest erineva häälestusega on bariton ukuleled, mis häälestatakse D G B E

Võimalusi häälestamiseks on mitmeid.

 

Elektrooniline häälestaja

on lihtsaim abivahend mis asetatakse klambriga pilli külge, lülitatakse sisse ning keele tõmbamisel ilmub kuvarile noot, millele heli kõige lähemal on. Häälestuskruvist keerates lase keelt lõdvemaks või pinguta, et jõuda õige kõrguseni.

Umbes sama võimaluse võid leida ka oma popi telefoni seest- ilmselt tuleb siiski enne see programm telefoni laadida aga võimalus on.

Online häälestajad on ka heaks abivahendiks.

 

Häälestamine abivahenditeta

proovi saada 1(A) keel  iseseisvalt nii õigeks kui suudad. Või eelda, et see on hääles.

Vajuta 2 (E) keel alla viiendas astmevahes- see on sama mis avatud A. Kuula tähelepanelikult ning vajadusel reguleeri E keelt.

Vajuta 3(C) keel alla 4. astmevahes. See on E. võrdle avatud E keele heli ja C4 heli. Vajadusel reguleeri C keelt

Vajuta alla 4(G)keel 2. astmevahes See on A. Võrdle avatud A keele heli ja G4 heli. Vajadusel reguleeri G keelt.

 

Häälestamine teise instrumendi järgi

Sul on läheduses ükskõik milline teine muusikainstrument ja sa oled kindel, et see on hääles siis saad vaevata häälestada ukulele selle järgi. Lihtsalt too abiks oleva instrumendiga kuuldavale G, C, E või A noot ning sea ukulele selle järgi häälde.


Heliredel ukulelel

Ukulele olemas ja ilusti hääles kuidas siis muusikani jõuda?!

All oleval pildil on toodud välja täistoonide (klaveril  valgerd klahvid) ja pooltoonide (klaveril mustad klahvid) asukohad ukulele kaelal. Häälestus on C.

Kui tõmbad keelt lahtiselt st. ilma vasema käe sõrme asetamist keelele, saad selle noodi, milleks antud keel on häälestatud. Ehk siis kui tõmbad sõrmega üle keelte suunaga ülevalt alla, kõlavad noodid G, C, E ja A.

Muusikaline tähestik (heliredel) algab Cst. C, D, E, F, G, A, B (ehk do, re, mi, fa, sol, la,si)

Täistoonide heliredeli saamiseks tuleb siis  näiteks A keelel vajutades  alla 0, 2,4,5,7,9 ja 11 vahe. 0-tähendab tegelikult, et ei vajutata keelt alla vaid tõmmatakse lahtist keelt.

heliredel

 

 


Akordid

Enamjaolt käib mäng siiski akordide kasutamisega. Need on nootide kooslused, mis kõlavad meeldivalt. Ehk siis mitte ei tõmmata vaid üht keelt ja ei vajutada ühes vahes vaid kõik keeled mängivad oma rolli korraga. All oleval pildil on kujutatud enamlevinumad akordid, mllega saad alguses ilusti hakkama (tegelikult on akorde  väga-väga palju, täieliku ülevaate saad  näiteks SIIT). Vertikaaljooned tähistavad ukulele keeli (vasakpoolne on G jne), horisontaaljooned tähistavad astmevahesid alates esimesest (pea poolsest). Mustad täpid tähistavad kohta, kuhu sõrm tuleb asetada, et kõlaks akord.

Näide: selleks, et mängida A akordi tuleb asetada nimetissõrm 3. keele(C) 1.vahesse ja keskmine sõrm 4.keele(G) teise vahesse.

akordid

Esimene õppetund

e. lõikame küüned maha ja hakkame pihta!

Enne igat harjutamiskorda kontrolli, et Su pill on korralikult hääles. Eriti alguses, kui ukulele on uus ning tema keeled veel venivad oma õigesse mõõtu.

Pill kätte- kui oled paremakäeline siis kõlakast jääb Sinu paremale käele ning kael ja sõrmlaud jäävad vasemale käele. Ukulelet hoia nii, et Sul on mugav. Üldiselt võetakse ta kätte selliselt, et mõlemat kätt saab lahti lasta, ilma et pill kukuks.

Tähtis on jälgida vasaku käe hoiakut. Pöial asetatakse kaela taha toeks. Pilli kael ei tohi asetseda sügaval peopesas vaid on ilusti sõrmede vahel, siis saab sõrmi mugavalt keeltel liigutada.

Alustame.

Kui oled eriti kannatamatu ning tahad koheselt midagi mängida siis võime sõrmesoojenduseks mängida üht äärmiselt lihtsat palakest

Oma esimestel harjutuskordadel võiksid kasutada lihtsaid allalööke, mille märgistasin mustade kaldkriipsudena. Kui rütm on käes siis võiksid harjutada ka üles lööke, mille märgistasin punaste nurkadena. Üleslöök peab mahtuma kahe allalöögi vahele selliselt, et allalöökide rütm ei muutu. Tegu on 4/4 taktimõõduga, mis tähendab, et ühes taktis on 4 lööki (veerandnooti). Iga allalöök on üks terve ning üleslöök on pool sellest. Loetakse sedasi- 1, 2, 3 ja 4 ja.

Niisiis Sepapoisid

Kasutatakse üht akordi- C

Sepapoisid.png

Alguses loe mõttes takti kaasa, hiljem proovi kaasa laulda.

Palju õnne! Sa suudad!

 

Enne iga uue pala mängimist vaata, mis akorde Sul tarvis läheb. Kui vaja joonista need endale paberile. Mängi neid järjest läbi kuni akordivahetus muutub Sinu jaoks lihtsaks ning sõrmed teavad kuhu liikuda. Seda tehes treenid sa oma lihasmälu ning juba varsti ei pea sa enam mõtlema kuhu oma sõrmed asetada ja kui näed mõnda akordi liigub info kiirteel Sinu sõrmedesse.

Huvitav on pillimängu õppimisel see, et kui harjutad juba jupp aega midagi, mis ikka veel hästi välja ei tule siis suure tõenäosusega järgmisel päeval pilli uuesti kätte võttes avastad, et asi on läinud palju paremaks. 

Anna endale aega areneda

Ole rahulik

Lase end lõdvaks ning mängi mõnuga

Soovitan Sul vaadata Ukulele Mike´i õppetunde youtubis.

Amazing grace  Akordid: C, C7, F, Am, G7, (Siin ta seletab ka ilusti vasaku käe hoiakut. Akordid saad alla laadida video all olevalt lingilt)

Yellow submarine Akordid: C, F, G7

Püha öö  Akordid: G, G7, C, D7 või A, A7, D, E7

Lion sleeps tonight Akordid: G, C, D7

Väga mõnusa ja lihtsa õppetunni on teinud Ukeclases

La Bamba Akordid: C, F, G

NB. Palju lihtsaid laule alustamiseks leiad Dr Uke kodulehelt

 

Kindlasti vaata üle Ukuleleunderground´i koduleht. Vaata ka sealsesse foorumisse- parim kogumik   infot igal tasemel mängijale.

UkuKlubi

vaata ka UkuKlubi blogi, kuhu proovin kolmapäevastest kooskäimistest infot ja tähtsamaid tõeterasid üles riputada. Loodetavasti on abiks! ja pea meeles- oled teretulnud!