Paneme pillid kotti!

Et ükski pill ei peaks, hanepoja kombel, paljajalu lumes komberdama on UkuPoes kotid ja kohvrid novembri teise nädalani mõnusa soodukaga.

Kuidas ukulelet hoida ja hooldada

Igapäevane hooldus

Niisiis oled koju toonud ukulele ja soovid tema eest korralikult hoolitseda. Kõige suuremad ohud ukulelele (ka kitarrile, klaverile... kõikidele muusikainstrumentidele kus on natukenegi täispuitu) on tingitud väliskeskkonnast, täpsemalt õhuniiskusest ja temperatuurist.

Ideaalsed tingimused pilli  hoidmiseks on 60%ne õhuniiskus ja paras temperatuur.

Kui õhuniiskus langeb alla 40% siis on pilli jaoks lood kurvad. Nimelt on puidul omadus kuivada ning kuivades kokku tõmmata. See omakorda võib parimal juhul lõppeda lühiajalise plärinaga üksikutel keeltel mägides kuid halvimal juhul võib puit praguneda ning Su pilli laul on lauldud. Kui temperatuur langeb väga madalale siis hakkab taas puidus sisalduv niiskus mängima  ning võid samuti leida end lõhkise küna, vabandust, pilli eest. Kõige lihtsam on pilli soovitud tingimustes hoida kohvris. Parimatel neist on sisse monteeritud ka termomeeter ja hügromeeter, mis annavad koheselt selge ülevaate pilli elukeskkonnast. Kui õhuniiskus on madal saad kohvris vajalikku niiskust hoida kasutades niisutajat.

Lühidalt

Hoia ukulelet 60% õhuniiskusega ruumis või kohvris!

Ära mine palja ukulelega talvel õue!

Kui on oht, et pill on liiga kaua, piisava katteta, olnud külmataadi võimuses siis jäta ta alguses esikusse. Külma pilli EI TOHI kamina ees või ahjul soojendada vaid see peab väga rahulikult aklimatiseeruma. Kui tellid endale postiga pilli siis on mõistlik (jah, see on raske, kuid vajalik) tõsta pakk alguses tunnikeseks toa jahedamasse kohta, siis tunnikeseks soojemasse kohta ning siis eemaldada alles karp. Kui sees olev kott tundub ikka veel võrdlemisi külm siis peaks, enne pilli täielikult lahti riietamist, veel pisut ootama.

Ära löö pilli!

Hoia oma ukulelet kukkumise ja kokkupõrgete eest.

Hoia vasaku käe küüned lühikesed!

Vasak käsi suhtleb tihedalt sõrmlauaga ning kui Su küüned on pikad siis kulutad seda asjatult. Pealegi on pikkade küüntega väga ebamugav mängida (ei kehti paremale käele).

Vaheta keeli!

Korralikud keeled (Aquila, Worth, Risa) peavad vastu, olenevalt mängimise tihedusest ning intensiivsusest, ligikaudu aasta. Kui vahetad keeli siis on kaval kohe ka sõrmlaua hooldus ja pilli puhastamine ära teha. Tihedamini võid ette võtta keelte puhastamise väga lahja seebilahusega. Niisuta rätt lahuses ja tõmba piki keeli.

Puhasta aegajalt sõrmlauda!

Puhastamise tihedus sõltub suuresti sellest kui puhaste kätega Sa pilli mängid ja kas viskad kahe loo vahel paar kartulikrõpsu suhu või mitte. Küll Sa ise aru saad, millal peaks puhastama.

Puhastada võid nõrga seebilahusega kuid parem on kasutada professionaalseid vahendeid. Poleerimisvahendit, sidruniõli või mõlemat. Mulle meeldib alguses poleerimisvahendiga kogu pill üle käia  ning siis sõrmlaud veel sidruniõliga niisutada.