Vali see ukulele, mis Sulle hinge poeb. Saan Sind pisut valgustada erinevate võimaluste kohalt, ülejäänu pead ise tegema. Ukulele suurus ning materjal omavad suurt rolli pilli heli osas. Häälestusmehanismid (vidinad, millest pinguldatakse või lõdvendatakse keeli, et keel oleks õige heliga) omavad suurt rolli kasutamismugavuses.

Suurus

Ukuleled jagunevad suuruse järgi 4 rühma.

Sopran (soprano) kogupikkus 53cm ringis

Kontsert (concert) kogupikkus 58cm ringis

Tenor (tenor) kogupikkus 66cm ringis

Bariton (bariton) kogupikkus 76cm ringis

 Sopran on neist väikseim ja levinuim. Ta on originaalile kõige lähedasem ning heli  rõõmus ja särtsakas. Häälestus GCEA.

Kontsert ja tenor on pisut suuremad, nende kõla rikkalikum ja õige pisut rahulikum kui sopranil. Nad on tugevama heliga ning nende kael on pikem, mis tähendab, et on võimalik võtta kõrgemaid noote ilma, et suuremate sõrmedega mängija peaks hätta jääma. Tenorid on oma hea kõla ning suure heliulatusega eelistatud klassikalise muusika ja soolopalade esitajate seas.

Baritonid on ukulelede seas suurimad ja vähemlevinuimad. Neid häälestatakse DGBE e. sarnaselt kitarri esimesed keeltega. Ilmselt seetõttu ongi nad eelistatud pigem kitarrimängijate seas.

Milline siis on parim?! Ei saa öelda, et üks või teine suurus oleks parem. Nad on lihtsalt erinevad.

 

Materjal

Ukulelesid valmistatakse täispuidust, vineerist ning plastikust. Puitudest hinnatuimad on mahagon, koa, vaher,seeder, mango. Kõigil neil oma heliline eripära.

Kui valid ukulelet siis eelista täispuidust pilli, kuna sellel tuleb kõige paremini puidu heli omapära esile ning toon on puhtam. Kui täispuit käib üle jõu siis esikaas võiks vähemalt täispuidust olla. 

Alustaja jaoks, kes ei ole päris kindel, mida ta tahab ja kus ta tahab mängida  (kas ainult kodus salamahti või ka sõpradele ning miks mitte ka laiemale publikule) sobivad vineerist pillid kenasti. Ja on täiesti kindel, et igal ukulele mängijal on tarvis vähemalt üht pilli, mida endaga igas olukorras kaasas kanda- metsas, merel ja laial aasal. Selleks sobib täispuidu alternatiiv suurepäraselt.

 

Häälestusmehanismid

Tavalised, ilma ülekandeta,  häälestusmehanismid on odavamad, kuid nendega on oluliselt raskem pilli häälde saada kuna juba väike nupupööramine pingutab või lõdvendab keelt täpselt nii palju kui seda keerati. Ülekandega häälestusmehanismid on suhtega (tavaliselt) 1:14 ehk ühe täispöörde saamiseks tuleb keerata nuppu 14 korda. See teeb häälestamise lihtsamaks kuna keelt saab pingutada väga sujuvalt.

 

Kokkuvõte 

e. igaüks leiab oma...

Seda, millist ukulelet Sina vajad, tead vaid Sina. Seda ei saa keegi öelda, mis Sulle parim on.

Soovitatakse osta nii kallis pill kui vähegi saad endale lubada. Ma usun, et selles on kuhjaga tõde. Kui aga valid oma täiesti esimest ukulelet ning Sa ei ole eelnevalt nt. kitarri mänginud siis harjutamiseks ja prõmmimiseks sobib hinnaskaala madalamal otsal (mitte siiski suveniir) olev pill ka ja nagu juba öeldud- Sa tahad vähemalt üht oma ukulelet pidevalt enda lähedale sest sul tekib parim sõltuvus- ukulele sõltuvus.